Instalacja Windows 11 na komputerach, które nie spełniają wymagań

 Windows 11, jakie ma wymagania, aby zainstalować go na wspieranych komputerach



Przesiadka z Windows 10  na Windowsa 11 nie jest trudna. Ale trzeba spełnić następujące warunki:

  1. Posiadać komputer z aktywowanym systemem Windows 10
  2. Komputer z Windowsem 10 musi spełniać wymagania sprzętowe Windowsa 11
  3. Oficjalne wymagania sprzętowe Windowsa 11:

  • Wyświetlacz: High Definition (720p) o przekątnej większej niż 9 cali, 8 bitów na kanał koloru,
  • Moduł TPM: Trusted Platform Module (TPM) w wersji 2.0, ponoć wystarczy w wersji 1.2,
  • Procesor: 1 GHz lub szybszy, co najmniej z 2 rdzeniami, zgodny procesor 64-bitowy lub procesor, zgodny ze standardem System on a Chip (SoC),
  • Karta graficzna zgodna z biblioteką DirectX 12 lub nowszą ze sterownikiem WDDM 2.0.
  • Pamięć RAM: 4 GB,
  • Oprogramowanie układowe systemu: UEFI z obsługą bezpiecznego rozruchu,
  • Miejsce na dysku: 64 GB lub więcej

Aby sprawdzić, czy komputer spełnia wymagania Windows 11, możemy w tym celu użyć specjalnych narzędzi:

  • PC Health Check — oprogramowanie firmy Microsoft, służące do przeprowadzenia testów diagnostycznych  komputera pod kątem obsługi systemu operacyjnego Windows 11.

Do pobrania ze strony:

Instalki.pl

Microsoft

  • WhyNotWin11 - projekt na GitHubie, którego kod źródłowy jest publicznie dostępny.

Download

  • Windows 11 Compatibility Check- skrypt pochodzi z witryny społecznościowej Windows ElevenForum. Po pobraniu klikamy prawym przyciskiem myszy jego wpis w "Eksploratorze plików", trzymając wciśnięty lewy klawisz "Shift". Z wynikowego menu podręcznego wybieramy opcję "Kopiuj jako ścieżkę". Spowoduje to skopiowanie pełnej ścieżki pliku do bufora wklejania. Następnie otwieramy administracyjne okno Wiersza poleceń, wklejamy ciąg znaków i usuwamy cudzysłów („”). Plik wsadowy zostanie wtedy uruchomiony. Pokaże się postęp, a następnie raport po zakończeniu  kontroli. 


Download.

  • Can I Run Win11- to przenośna aplikacja do sprawdzania stanu technicznego komputera pod kątem systemu operacyjnego Windows 11.

Download

Sposoby ominięcia wymagań Windows 11 i instalacja na niewspieranych komputerach

  • Sposób 1

To ponoć najszybszy sposób. Z internetu pobieramy plik "OfflineInsiderEnroll.cmd",  W tym celu udajemy się na stronę:

Download

Klikamy prawym przyciskiem myszki na "OfflineInsiderEnroll.cmd" I wybieramy opcje "Zapisz link jako...".  Po pobraniu na dysk komputera otwieramy plik z prawami administratora. Klikamy na niego prawym przyciskiem myszki i wybieramy z menu kontekstowego "Uruchom jako administrator". Wybieramy pierwszą pozycję za pomocą klawisza "1" I zatwierdzamy "Enterem" i klikamy dowolny klawisz w celu zamknięcia programu. Aplikacja może zapytać się o ponownie uruchomienie komputera.  Teraz musimy dodać odpowiedni wpis rejestru. W tym celu otwieramy notatnik w Windows i wklejamy poniższy tekst:

Windows Registry Editor Version 5.00


[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\LabConfig]

"BypassTPMCheck"=dword:00000001

"BypassSecureBootCheck"=dword:00000001

"BypassRAMCheck"=dword:00000001




Zapisujemy klucz np. jako "RAMCheck.reg" przez klikniecie w notatniku na "Plik" i "opcje "Zapisz jako...". Ważne jest rozszerzenie pliku. "reg" na końcu. Dodajemy wpis rejestr, przez podwójne klikniecie jego l. p. myszki i potwierdzamy operację "OK".

Przechodzimy do  "Windows Update" i zaczynamy pobieranie "Windows 11 Insider Preview". Czekamy, aż przy ok. 8%  pojawi się błąd instalacji. Zamykamy go, przechodzimy na partycję systemową  "C" do:

 C:\$WINDOWS.~BT\Sources 

Podmieniamy tutaj plik  "appraiserres.dll" ,który znajduje się w obrazie "ISO Windows 10" w katalogu "sources".

Czyli musimy podmienić ten plik w instalce "Windows 11" na bibliotekę pochodząca z ISO "Windows 10". Czyli uprzednio musimy pobrać ISO "Windows 10" i wyodrębnić tą bibliotekę.

Przechodzimy ponownie do "Windows Update I ponawiamy próbę. Instalacja powinna rozpocząć się już bez błędu. 

Tutaj do pobrania gotowy "Hack" rejestru, wystarczy pobrać i dodać do rejestru systemu jak wyżej:

RAMCheck.reg

  • Sposób 2

Na klawiaturze klikamy skrót:

Win+R

W pole uruchamiania wpisujemy: “regedit”, potwierdzamy "Enterem" Po otwarciu "Edytora Rejestru Windows", przechodzimy do klucza:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\WindowsSelfHost\UI\Selection 

teraz zmieniamy wpisy:

"UIContentType"="Mainline" 

"UIBranch"="Dev" 

"UIRing"="External"

Następnie przechodzimy do klucza:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\WindowsSelfHost\Applicability 

Zmieniamy wpisy:

"BranchName"="Dev" 

"Ring"="External" 

"ContentType"="Mainline"

Jeśli nie zadziała, to dodajemy wpis rejestru "RAMCheck.reg". jak w metodzie pierwszej.

  • Sposub 3 ( SPRAWDZONY-DZIAŁA !!)

Można skorzystać z aplikacji, która prowadzi w instalacji Windows 11 i spełni wszystkie jego wymogi.

Aplikacja do pobrania z :

Download

Uruchamiamy aplikację, wybieramy "Channel", ustawiamy "DEV". Naciskamy na "Install". Zostaną zainstalowane wszystkie "Hack'i" do rejestru i zostanie podmieniony plik "appraiserres.dll". Wszystko potwierdzamy w kolejnych oknach. Jeśli mamy gotową instalke na Pendrive, uruchamiamy ją teraz z poziomu Windows 10 i przeprowadzamy aktualizację systemu. Nie powinno być już żadnych problemów.

Sposób sprawdzony, dzięki niemu udało mi się zainstalować Windows 11 na starym laptopie z 2011 roku — HP G62. Wszystko działa pięknie, w tym "Windows Update". Także polecam ten sposób.

  • Sposób 4

Można uzyć alikacji "EaseUs Win11Builder". Aplikacja przygotuje nośnik instalacyjny z Windows 11 pomijając wymagania TPM 2.0.  Dzięki aplikacji możemy też przygotować nośniki instalacyjne ze starszymi wersjami Windows. Aplikacja automatycznie pobiera obraz systemu Windows. Aplikacja do pobrania:

Instalki.pl



  • Sposób 5


Tutaj musimy posiadać obraz ISO Windows 11, obraz pobierzemy z oficjalnej strony Microsoft:

Windows 11

Teraz musimy utworzyć instalacje na Pendrive Windowsa, w tym celu możemy się posłużyć programem Rufus:

Rufus

 Wybieramy domyślne ustawienia i tworzymy nosnik instalacyjny systemu. Potrzebny będzie Pendrive o pojemności 8 GB.

Teraz tworzymy plik rejestru tak samo jak w "Sposobie 1" lub pobieramy gotowy jego "Hack". Zapisujemy go z rozszerzeniem "reg", np. "RAMCheck.reg  i umieszczamy na nośniku instalacyjnym z Windows 11, lub od razu na nim go tworzymy. Przechodzimy do "UEFI" w celu wyłączenia "Secure Boot", który jest wymagany przez Windows 11. Tutaj dziwnym trafem, aplikacja "Rufus" tworzy nośnik instalacyjny, który wymaga tej czynności w "UEFI". Uruchamiamy komputer z pendrive, wybieramy opcję odpowiednią po uruchomieniu komputera z "BOOT Menu", która wybieramy najczęściej przez z klawisz "F12", który klikamy kilkakrotnie po uruchomieniu komputera. Potem z listy wybieramy nasz Pendive, z którego zbootujemy komputer. Czasami jest to inny klawisz niż "F!2", a jaki pisze na ekranie startowym komputera lub w instrukcji naszej płyty głównej.

Po zbootowaniu komputera z naszego Penka czekamy, aż pojawi się menu wyboru wersji systemu Windows 11. Przytrzymujemy teraz klawisze "CTRL" i "F10", otworzy się CMD (Wiersz Poleceń), z jego poziomu otwieramy notatnik, wpisujemy "notepad". Po otwarciu się notatnika wybieramy teraz opcję "Otwórz (Open)"  z menu "Plik (File), wybieramy:

Computer >> Pendrive

Dalej z menu kontekstowego wybieramy "Scal (Merge) pozwoli to dodać nasz  plik rejestru do instalatora systemu. Wybieramy wersje Windows 11, jaka nas interesuje i możemy teraz zainstalować ja bez kłopotów.  Już po pierwszym restarcie podczas instalacji można udać się do "UEFI" i włączyć z powrotem opcje "Secure BOOT".


Uwagi:

Jeśli zdarzy się, że zniknie nam "Windows Update" po zainstalowaniu Windows 11 lub też zniknęły nam funkcję "Ustawień Windows " to musimy skasować wpis "SettingsPageVisibility"w "Edytorze rejestru". Przechodzimy ponownie do "Edytora rejestru przez naciśnięcie klawisza:

Wn + R 

W pole wyszukiwania wpisujemy "regedit", zatwierdzamy "Enterem". W "Edytorze rejestru" przechodzimy do


Aby to zrobić, jeszcze raz przejdź do edytora rejestru. Przechodzimy do klucza:


HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer 

Kasujemy "SettingsPageVisibility". Otwieramy  ponownie "Ustawienia" i sprawdzamy, czy opcja  "Windows Update powrócił.

  • Sposób 6, alternatywa sposobu 3

Skrypt "OffInsiderEnroll "używa nieudokumentowanych ustawień z programu testów Windows Insider. Może on zarejestrować nas w kanale deweloperskim programu Insider na nieobsługiwanych urządzeniach i działać nawet z kontami lokalnymi — niekoniecznie musimy logować się za pomocą konta Microsoft.

1. PobieramyOfflineInsiderSkrypt rejestracji ze strony GitHub.


2. Po wypakowaniu z archiwum klikamy skrypt prawym przyciskiem myszy i wybieramy z menu kontaktowego opcje "Uruchom jako administrator".


3. Otworzy się okno poleceń i poprosi o wybranie 3 opcji programu Windows insider. 




4. Wybieramy Kanał deweloperski naciskając odpowiednią liczbę, tj. „1”.


5. Potwierdzamy przyciskiem "Enter" na klawiaturze i uruchomiamy ponownie komputer.


Przechodzimy teraz do "Windows Update"  i sprawdzamy aktualizacje. Możemy teraz pobrać i zainstalować Windows 11. Możemy też użyć asystenta aktualizacji Windows 11.

Kliknij

  • Sposób 7



Tutaj pobieramy pakiet z Github "MediaCreationTool.bat", pobieramy jąz tego miejsca:

Kliknij

Po pobraniu wypakowujemy jej zawartość. Paczka zawiera kilka opcji instlacji, aktualizacji do Windows 11. Jeśli chcemy zainstalować system tylko z pominięciem modułu TPM, to możemy użyc skryptu z paczki o nazwie "Skip_TPM_Check_on_Dynamic_Update_v2.cmd.". Otwieramy w folder w którym znajdują się pliki wypakowane z paczki "MediaCreationTool.bat". Odszukujemy plik o nazwie, która znajduje się powyżej. Jest on w folderze "bypass11". Klikamy go dwukrotnie, aby się uruchomił. System może zapytać nas, o zezwolenie na wprowadzenie zmian na urządzeniu poprzez "PowerShell". Wówczas wybieramy  "Tak”, aby rozpocząć proces związany z tym, jak zainstalować Windows 11.

Kiedy uruchomimy skrypt, na ekranie powinien pojawić się komunikat: 

Skip TPM Check on Dynamic Update [Installed]

Oznacza on że na naszym komputerze zostały zainstalowane zmiany, które sprawią, że podczas aktualizacji do Windows 11 test zgodności procesora oraz TPM zostanie pominięty. Możemy teraz pobrać obraz ISO z Windows 11, korzystając z narzędzia "Media Creation Tool" w celu utworzenia nośnika instalacyjnego USB. W kolejnym kroku z poziomu systemu Windows 10 wywołujemy z niego plik o nazwie "setup.exe". W ten sposób rozpocznie się procedura instalacji lub aktualizacji systemu Windows 11 z pominięciem modułu "TPM".

Jeśli chcemy pobrać obraz systemu Windows i przygotować nosnik instalacyjny, lub przeprowadzic instalację / aktualizacje z poziomu Windows, to uruchamiamy pakiet:

MediaCreationTool.bat


Uruchomione zostanie narzędzie, które służy do pobierania obrazu ISO oraz tworzenia bootowalnego nośnika USB. Z rozwijanej listy wybieramy system, który chcemy zainstalować. W przypadku Windows 11 wybierz pozycję „11”. Mamy takze opcje utworzenia nosników instalacyjnych, jak wybranie opcji "Auto-Setup", dzieki niej przeprowadzimy aktualizacje systemu z poziomu Windowsa.

Jeśli chcemy utworzyć nosnik instalacyjny na Pendrive, to wybieramy opcje "Create USB”, która automatycznie wywoła zmodyfikowane narzędzie "Media Creation Tool" od firmy Microsoft i pobierze system Windows 11. W kolejnym oknie, które się wyświetli, zaznaczamy opcję tworzenia nośnika z instalatorem, czyli "Dysk flash USB”. Następnie wskazujemy, na jakim pendrivie utworzyć instalator.

Z wykorzystaniem tego narzędzia instalator pobierze obraz ISO, który jest poddany pewnym modyfikacjom. Czym różni się od oficjalnego narzędzia Microsoftu? Jeśli utworzyliśmy instalator Windows 11 z użyciem skryptu, to zostały na nim wprowadzone zmiany, które pomijają etap sprawdzania zgodności z modułem TPM i bezpiecznego rozruchu komputera.

Omijamy wymaganie TPM 2.0

Możemy otrzymać komunikat „Ten komputer nie dspełnia wymagańWindows 11” podczas próby instalacji Windows 11 na nieobsługiwanych urządzeniach bez TPM 2.0. Można jednak ominąć wymaganie modułu TPM za pomocą prostej edycji rejestru w następujący sposób:


1. Naciśkamy  przycisk "Win + R" aby otworzyć okno "Uruchom". Wpisujemy w oknie "regedit" i potwiierdzamy klawiszem "Enter" na klawiaturze lub w oninie "OK".

2. Teraz wklejamy HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup w pasku adresu lub ręcznie przechodzimy do fklucz w edytorze


3. Tutaj klikamy j prawym przyciskiem myszy i tworzymy nowy klucz o nazwie "LabConfig".


4.W "LabConfig" tworzymy  dwa nowe klucze DWORD z poniższymi wartościami:


PomińTPMCheck – 00000001

BypassSecureBootCheck – 00000001

5. Zapisujemy i zamkamy "Edytor Rejestru" Teraz próbujemy ponownie zainstalować Windows 11.


Inną metodą jest modyfikacjao  pliku ISO z instalatorem Windows 11. Aby to zrobić, musismy nadpisać plik „appraiserres.dll” w z tym samym plikiem zobrazu  Windows 10 ISO o czym wspomniałem już wcześniej.

  • Sposób 8

"Windows11Upgrade" to jedno popularniejszych narzędzi do przeprowadzania aktualizacji do Windowsa 11 na niekompatybilnym sprzęcie, aplikacja "Windows11Upgrade" przygotowana została przez użytkownika GitHub o nicku "coofcookie".


Pobierzecie je z tej strony:

Narzędzie Windows11Update

Program wystarczy pobrać na komputer, wypakować i uruchomić. "Windows11Upgrade" pozwala na modyfikację pobranego uprzednio obrazu ISO systemu Windows 11 lub pobranie najnowszej kompilacji z serwerów firmy Microsoft. W kolejnym kroku można wybrać czy chcemy zaktualizować komputer, przeprowadzić nową instalację z zachowaniem danych lub wykonać czystą instalację systemu operacyjnego Windows 11. Aplikacja "Windows11Upgrade" przygotuje odpowiedni plik instalacyjny i uruchomi instalator systemu operacyjnego Windows 11. Dalsza część instancji przebiega jak na kompatybilnym urządzeniu.

To na razie tyle. Powodzenia wszystkim zainteresowanym.

Poradnik opracowany przez Andrzej Świech (Illidan) ©® 09.10.2021

Aktualizacja: 21.02.2023

Artykuł na licencji Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0 Polska (CC BY-NC-SA 3.0 PL)



Komentarze

  1. Pytanie czy w ogóle warto aktualizować do 11? https://www.laphard.pl/Windows-11-co-warto-wiedziec-o-nowych-okienkach

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że warto, weź pod uwagę, że nawet Windows 10 za niedługo starci wsparcie. Windows 10 już nie dostaje też żadnych nowych funkcji. A z powodu niewspierania systemu, bo ktoś sobie wymyślił wymagania z dupy wzięte dla systemu, aby podbić rynek sprzętu, że na starszych urządzeniach system nie będzie się instalować. Wiec co kupisz nowy komputer? Czy lepiej pominąć te bzdurne wymagania i zainstalować system? Tym bardziej że działa on świetnie nawet na 12-letnich laptopach.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Powrót do Windows 10 z Windows 11

Uruchamianie serwera multimedialnego DLNA w Windows 7 -11