Jak wykonać kopie zapasową plików i dysku w Windows 11 wbudowanymi narzędziami

 Aby wykonać kopię zapasową plików w Windows 11, otwieramy "Ustawienia" w Windows i przechodzimy do sekcji "Konta".



Teraz z prawej strony okna szukamy i przechodzimy do sekcji "Kopa zapasowa systemu Windows". Otwieramy ją, przez klikniecie l. p. myszki.


W tym przypadku kopia zapasowa jest wykonywana na naszym chmurowym dysku od Microsoft "OneDrive". W pierwszej opcji wybieramy jakie foldery mają być z komputera synchronizowane w usłudze "OneDrive". Robimy to przez wybór opcji "Zarządzaj ustawieniami synchronizacji". Po wybraniu opcji pokaże sie nam okno z wyborem folderów do synchronizacji, możemy tutaj wybrać "Desktop (Piupit), "Dokumenty" czy "Obrazy", po zdefiniowaniu folderów możemy od razu utworzyć ich kopię opcją "Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej". 

Mankamentem tego rozwiązania jest ograniczenie miejsca w bezpłatnej wersji "ObeDrive" do 15 GB. Wiec może nam po prostu szybko braknąć tego miejsca. Nic nie szkodzi oczywiście, aby wykupić abonament. Nie mniej uważam ze ta opcja jest dobra do tworzenia kopii dokumentów, czy innym mało ważących plików w wersji darmowej.

W oknie zarządzania kopią zapasową, znajdziemy jeszcze opcje "Zapamiętaj moje aplikacje". Po jej włączeniu na każdym urządzeniu będziemy mieli dostęp do swoich aplikacji. Tutaj chodzi o apki ze sklepu "Microsoft". Z kolei "Zapamiętaj moje preferencje" spowoduje, że będą one dostępne na wszystkich naszych urządzeniach z Windows w obrębie naszego konta "Microsoft".



To jeden ze sposobów na kopię zapasową, Drugi sposób został w "Panelu sterowania". Aby przejść do wykonania kopii zapasowej, musimy wpierw otworzyć "Panel sterowania". Otworzymy go przez opcje wyszukiwania na pasku zadań, wpisując "Panel" i wybierając go z listy wyszukiwania. Gdy otworzymy już "Panel sterowania" to zmieniamy w nim widok na "Duże ikony", dlatego że będzie on wtedy moim zdaniem przejrzystszy, i lepiej znaleźć w nim potrzebną opcję.





Teraz odnajdujemy opcję "Kopia zapasowa i przywracanie (Windows 7) i otwieramy ją.


Otworzy się nam teraz okno z opcjami kopii zapasowej. Tutaj po lewej stronie okna możemy wykonać "Obraz systemu" i "Utworzyć dysk naprawy systemu", który będziemy mogli wykorzystać w razie awarii Windows i jego unieruchomienia. Po prawej stronie znajdziemy możliwość konfiguracji kopii zapasowej i jej przywracania. Tutaj na ten temat nie będę się więcej rozpisywać, bo już to zrobiłem wcześniej, opisując wykonywanie kopii zapasowej w Windows 10 na mojej witrynie. W tym przypadku nic się nie zmieniło i nadal robi się to tutaj tak samo,  dlatego dalej odsyłam w tym przypadku do mojego artykułu opublikowanego na mojej stronce.


Moim zdaniem jest to ciekawsza opcja niż ta omówiona wyżej w chmurze, tu nas jedynie ogranicza przestrzeń naszego dysku, gdzie chcemy ja wykonać. Co ciekawe tak utworzona kopie możemy załadować i przeglądać jej pliki i w razie czego tylko to, co chcemy z niej wyodrębnić, bez przywracania całości.

Jest też sporo alternatywnych aplikacji do wykonywania kopii zapasowej plików, dysków, cześć jest płatna, część bezpłatna, a inne w wersji bezpłatnej ma nieaktywne niektóre opcje. Także mamy w czym wybierać jeśli chcemy zrobić backup. Tu wspomnę tylko  o aplikacjach do tego takich jak :


Poniżej przedstawiam jeszcze poradnik, jakby ktoś był zainteresowany jak wykonać backup "EaseUs Todo Backup:


Trzecim sposobem na wykonanie kopii zapasowej naszych plików jest "Historia Plików". Ona również obecnie została w "Panelu sterowania". Aby do niej przejść, wystarczy, że w wyszukiwarce wpiszemy "Historia plików". Możemy też przejść do "Panelu sterowani" i wybrać widok "Duze ikony" jak wyżej, po czym otworzyć w nim "Historię plików".






 Nie będę się tutaj rozpisywać szczegółowo na ten temat tez dalej, gdyż wszystko opisałem już w tym poradniku. Opcja działa tak samo, poza tym ze nie ma jej już w "Ustawieniach systemu"


Zapraszam do lektury.

Poradnik opracowany przez Andrzej Świech (Illidan) ©® 15.10.2021

Aktualizacja: 21.102021





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Instalacja Windows 11 na komputerach, które nie spełniają wymagań

Uruchamianie serwera multimedialnego DLNA w Windows 7 -11

Powrót do Windows 10 z Windows 11