Przejdź do głównej zawartości

Zmiana portu RDP w Windows

 

Gdy chcemy uzyskać zdalny dostęp do komputera z systemem Windows 11, jest to proste dzięki protokołowi Remote Desktop Protocol (RDP), który jest dostarczany z wersjami Pro i Enterprise systemu operacyjnego firmy Microsoft. Chociaż domyślny port RDP to 3389, czasami warto go zmienić. Poniżej omówię jak to zrobić.

Kiedy zmienić numer portu RDP?


Port „3389” jest uniwersalnym portem domyślnym dla protokołu Remote Desktop Protocol firmy Microsoft, co oznacza, że ​​może być łatwym celem dla osób, które chcą złamać naszej systemy za pośrednictwem zdalnego pulpitu, będą dokładnie wiedzieć, gdzie szukać, zwłaszcza jeśli mamy otwarty komputer hosta zdalnego pulpitu do Internetu. Zmiana tego portu może nieco utrudnić nieautoryzowanym osobom uzyskanie dostępu do urządzenia. Możemy także zmienić numer portu RDP, jeśli istnieje zapora blokująca 3389. W takim przypadku użycie innego portu, którego zapora nie blokuje, może zezwolić na połączenie z komputerem za pomocą protokołu RDP.

Jak zmienić numer portu RDP w systemie Windows?

Aby zmienić numer portu RDP, musimy dokonać niewielkiej zmiany w rejestrze systemu Windows. Musimy zalogować się do Windows jako administrator. Aby otworzyć "Edytor rejestru" klikamy skrót klawiaturowy:
Windows +R
W polu "Uruchamiania" wpisujemy:

regedit

Komendę zatwierdzamy przez "OK" w oknie lub potwierdzamy klawiszem "Enter" na klawiaturze.



Po otwarciu "Edytora rejestru" przechodzimy do klucza pokazanego niżej  lub wklejamy go na pasku adresu "Edytora rejestru" w górnej części okna:

Komputer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Terminal Server\WinStations\RDP-Tcp



Po znalezieniu właściwego klucza „RCP-Tcp” przeglądamy listę wartości w prawej połowie okna i wybieramy "PortNumber”, klikając dwukrotnie jego nazwę.

W otwartym polu "Edytuj wartość DWORD" wybieramy opcję "Dziesiętny" w obszarze "Podstawa", aby wprowadzić standardowy numer portu. Następnie, korzystając z pola tekstowego „Dane wartości”, wpisujemy nowy numer portu, którego chcemy używać dla protokołu RDP. Na przykład, aby użyć portu „1337” dla protokołu RDP, wpisz w 1337 w polu. Na koniec klikamy „OK”, aby zapisać zmiany.


Wskazówka: Jeśli zmienimy zdanie później i zechcemy przywrócić domyślny port RDP systemu Windows 11, wpisujemy "3389” jako numer portu w tym kroku.







Zamykamy" Edytor rejestru", a następnie uruchomiamy ponownie komputer.
Gotowe. port RDP został zmieniony. Jedynie o czym musimy pamietać, to aby okreżlić go podczas zdalnego łaczenia  sie z komputerem za posrednictwem klienta "Pulpitu Zadalnego". Należy pamietać aby podać nowy numer portu, gdy łaczymy się z dwukropkiem po adresie IP, czyli np:
192.168.1.100:1337.

Poradnik opracowany przez Andrzej Świech (Illidan) ©® 23.07.20222
Artykuł na licencji Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0 Polska (CC BY-NC-SA 3.0 PL)


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Instalacja Windows 11 na komputerach, które nie spełniają wymagań

Uruchamianie serwera multimedialnego DLNA w Windows 7 -11

Powrót do Windows 10 z Windows 11