Jak przenieść utracone okno poza ekranem z powrotem na pulpit?

 


Jeśli kiedykolwiek zdarzyło się Wam, że okno zostało w jakiś sposób usunięte z ekranu poza ekran,  nie raz pamiętacie pewnie,  jak ciężko było z powrotem, to okno przeciągnąć na Pulpit.  Poniżej pokaże Wam jak z powrotem, w razie takiej sytuacji przeciągnąć takie ono na pulpit bez frustracji.

Problem taki  może wystąpić z kilku różnych powodów. Najczęstsze jest to, że mamy dodatkowy monitor, który jest czasami podłączony, a czasami nie. Jest dość powszechne dla użytkowników laptopów. Czasami, jeśli odłączymy drugi monitor bez wyłączania ustawienia "rozszerz pulpit" w systemie Windows lub przenosząc najpierw okna z powrotem na główny monitor, okna znajdujące się na drugim monitorze mogą zostać zablokowane. Może się to zdarzyć nawet w przypadku nowych, bardziej przyjaznych dla wielu monitorów ustawień w systemach Windows 10 i Windows 11 . Ten problem z oknem poza ekranem może również wystąpić czasami, gdy aplikacja przesunie okno poza ekran i nie cofa go. 

1.

Najprostszym sposobem na odzyskanie ukrytego okna jest kliknięcie prawym przyciskiem myszy paska zadań i wybranie jednego z ustawień układu okien, takich jak "Okna kaskadowe" lub "Pokaż okna ułożone w stos".



Na przykład ustawienie „Okna kaskadowe” natychmiast rozmieści wszystkie otwarte okna kaskadowo, przenosząc wszystkie okna z powrotem na ekran główny.


Opcja ta nie jest dostępna w Windows 11.

2.

Windows 11 wprowadził szereg zmian w interfejsie użytkownika, a pasek zadań był jedną z funkcji, która odnotowała najwięcej zmian. Windows 11 nie ma żadnej z opcji paska zadań, które są dostępne po kliknięciu prawym przyciskiem myszy w systemie Windows 10, z wyjątkiem "Ustawienia paska zadań". To powoduje usunięcie dowolnej z powyższych opcji pozycjonowania okna w menu prawym przyciskiem myszy, na przykład "Okna kaskadowe". Istnieją jednak inne sposoby, które możemy użyć.

Przyciągnij brakujące okno z boku ekranu

Możemy przyciągnąć okno do jednej lub drugiej strony ekranu za pomocą skrótów klawiszowych. Wybierz okno, klikając ikonę na pasku zadań lub naciskając Alt + Tab, aż zostanie wybrane.


Następnie musimy przyciągnąć okno do jednej strony ekranu. Przytrzymujemy klawisz Windows, a następnie naciskamy klawisz strzałki w lewo lub w prawo. Na przykład przytrzymaj klawisz Windows + Strzałka w lewo, aby przyciągnąć brakujące okno do lewej strony ekranu.



Uwaga:
 Klawisz strzałki w górę przełącza aplikację na pełny ekran, a klawisz strzałki w dół minimalizuje okno.

Następnie po prostu klikamy lewym przyciskiem myszy i przytrzymujemy pasek tytułu okna i przeciągamy go w dowolne miejsce.

3.

Przenoszenie brakującego okna za pomocą klawiatury

Istnieje również prosta sztuczka z klawiaturą, której możemy użyć, jeśli nie chcemy zmieniać układu wszystkich okien. Najpierw upewniamy się, że jako aktywne okno zostało wybrane okno poza ekranem. Możemy to zrobić, naciskając Alt + Tab, aż to okno będzie aktywne lub klikając powiązany przycisk paska zadań.

Po aktywowaniu okna Shift + klikamy prawym przyciskiem myszy przycisk paska zadań (ponieważ zwykłe kliknięcie prawym przyciskiem myszy spowoduje otwarcie listy szybkiego dostępu aplikacji) i wybieramy polecenie "Przenieś" z menu kontekstowego.


W tym momencie zauważ, że kursor zmienia się w kursor „Przenieś”. Teraz możemy użyć klawiszy strzałek, aby przesunąć okno. Powininismy także być w stanie dotknąć dowolnego klawisza strzałki, a następnie lekko przesunąć mysz, aby okno pojawiło się z powrotem na ekranie.


Ta sztuczka będzie działać w dowolnej wersji systemu Windows, ale musimy pamiętać, że w wersjach wcześniejszych niż Windows 7 wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy przycisk paska zadań zamiast Shift + prawy przycisk myszy, aby uzyskać menu kontekstowe. To poręczna sztuczka do rozwiązania dość rzadkiego, a denerwującego problemu z oknami w Windows.

Poradnik opracowany przez Andrzej Świech (Illidan) ©® 01.09.20222

Artykuł na licencji Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0 Polska (CC BY-NC-SA 3.0 PL)


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Uruchamianie serwera multimedialnego DLNA w Windows 7 -11

Powrót do Windows 10 z Windows 11

Instalacja Windows 11 na komputerach, które nie spełniają wymagań