Korzystanie z zaawansowanych opcji uruchamiania, w celu naprawy komputera z systemem Windows 10/11

 

Wszystko szło dobrze, aż nagle zaczął system zaczął wyświetlać niebieskie ekrany śmierci (BSOD) , Windows jest niestabilny lub nie uruchamia się poprawnie. Menu "Zaawansowane uruchamianie" zawiera przydatne potrzebne do naprawy komputera z systemem Windows 10/11 w takich sytuacjach. Oto co musisz wiedzieć, aby z nich skorzystać.

Dostęp do menu zaawansowanych opcji uruchamiania

Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, to uruchomić menu "Zaawansowane opcje uruchamiania". Jest na to kilka sposobów. Jeśli instalacja systemu Windows 10/11 jest poważnie uszkodzona i nie możemy uruchomić systemu Windows, zostaniemy tam automatycznie przeniesieni.

Rozwiązywanie problemów z systemem Windows 10/11 za pomocą zaawansowanych opcji uruchamiania

Zresetuj komputer

Jeśli instalacja systemu Windows została poważnie uszkodzona przez złośliwe oprogramowanie, instalacje oprogramowania, sterowników, aktualizacja systemu poszła, nie tak jak powinna, albo ktoś nadgorliwie usuwał rzeczy, które nie powinien lub z innego powodu nie da się uruchomić systemu, to zresetowanie komputera może być przydatnym posunięciem w takich sytuacjach.

Ostrzeżenie: użycie „Zresetuj komputer” może spowodować całkowitą utratę wszystkich plików. Jeśli możemy dostać się do systemu Windows lub podłączyć dysk twardy do innego komputera, przed zresetowaniem komputera należy wykonać kopię zapasową wszystkiego, co jest dla nasz ważne.

Jeśli zamierzamy użyć opcji "Resetuj komputer" , najpierw wypróbujmy opcję "Zachowaj moje pliki”. Zawsze możemy się cofnąć i całkowicie wymazać wszystko, jeśli zajdzie taka potrzeba, a zachowanie plików może być przydatne, aczkolwiek nie zawsze da się skorzystać z tej opcji.




Menu opcji zaawansowanych

Menu "Opcje zaawansowane" zawiera wiele opcji, wszystkie służą do rozwiązywania problemów lub naprawy komputera. Oto, czym one są:

  • Naprawa podczas uruchamiania : Naprawa podczas uruchamiania spróbuje automatycznie naprawić wszelkie problemy, które uniemożliwiają prawidłowe uruchomienie systemu Windows 10/11.
  • Ustawienia uruchamiania: Ustawienia uruchamiania pozwalają zmienić podstawowe opcje systemu Windows przed faktycznym uruchomieniem. Możemy robić takie rzeczy, jak włączanie trybu awaryjnego, aktywowanie trybu debugowania, włączanie rejestrowania rozruchu itd.
  • Wiersz polecenia: Wiersz polecenia umożliwia ręczne wykonywanie poleceń, które mogą być pomocne w diagnozowaniu lub naprawianiu instalacji systemu Windows.
  • Odinstaluj aktualizacje: Odinstaluj aktualizacje wycofuje ostatnio zainstalowaną aktualizację systemu Windows. Jest to pomocne, gdy aktualizacja nie powiedzie się i spowoduje niestabilność systemu.
  • Przywracanie systemu: Przywracanie systemu korzysta z punktu przywracania, aby przywrócić system Windows do punktu, w którym utworzono punkt przywracania. Nie spowoduje to jednak wycofania wszystkich naszych programów i ustawień.
  • Odzyskiwanie obrazu systemu: Odzyskiwanie obrazu systemu używa obrazu dysku systemu operacyjnego, aby przywrócić wszystko na komputerze. Obrazy systemowe są zwykle bardzo duże, więc twórz je oszczędnie lub na nośniku zewnętrznym z dużą ilością wolnego miejsca na takie kopie.



Jak wybrać opcję

Przy tak wielu opcjach, ciężko zdecydować, która opcja wybrać i która będzie najlepsza w celu rozwiązania naszego problemu. Nie będę zagłębiać się tutaj w omówienie każdej możliwości, przedstawię tylko ogólny zarys kroków, które musimy podjąć.

Używamy automatycznej naprawy podczas uruchamiania

Jeśli system Windows nie uruchamia się na komputerze, pierwszą rzeczą, którą powinniśmy wypróbować, jest opcja "Naprawa podczas uruchamiania". Zautomatyzowane narzędzie do naprawy systemu podczas uruchamiania stało się z czasem coraz lepsze i istnieje duża szansa, że ​​rozwiąże problem. Jest to również najłatwiejsze dostępne rozwiązanie. Czasami jest dobrze skorzystać z tej opcji kilka razy, gdyż może się zdarzyć, że za pierwszym razem nie naprawi problemu.

Używamy opcji "Odinstaluj aktualizacje"

Aktualizacje systemu Windows mogą czasami uszkodzić system operacyjny, jest to szczególnie prawdopodobne, jeśli w trakcie instalacji wystąpiła nagła utrata zasilania. Opcja "Odinstaluj aktualizacje" jest łatwa w użyciu i nie zajmie dużo czasu, więc warto spróbować. Jeśli jednak nie aktualizowaliśmy ostatnio systemu Windows, prawdopodobnie nie rozwiąże to problemu.

Używamy "Punktu przywracania Systemu" lub kopii "Obrazu systemu"

Opcja naprawy systemu podczas jego uruchamiania nie gwarantuje, że coś naprawi. Jeśli system Windows nie uruchomi się nawet w trybie awaryjnym, mamy w takim razie poważniejszy problem. Spróbujmy użyć funkcji "Przywracanie systemu" lub "Odzyskiwanie obrazu systemu", jeśli mamy pod taki punkt przywracania wykonany wcześniej lub obraz systemu. Pamiętajmy, że użycie obrazu systemu całkowicie przywróci wszystko zawarte w obrazie, w tym wszystkie pliki i foldery do dnia kiedy została wykonana taka kopia.

Używamy "Trybu awaryjnego bez obsługi sieci"

Jeśli narzędzie do naprawy podczas uruchamiania nie działa, następną rzeczą, którą możemy wypróbować, jest zmiana ustawień uruchamiania. Przechodzimy do Ustawień uruchamiania, a następnie włączamy tryb awaryjny systemu bez obsługi sieci. Tego trybu awaryjnego bez sieci, używajmy jeśli nie mamy pojęcia, co powoduje problem. Tryb awaryjny Windows wyłącza wszystkie zbędne aplikacje i usługi startowe. Jeśli uruchomienie systemu Windows z włączonym trybem awaryjnym umożliwia dostęp do systemu Windows, to dobra wiadomość, która oznacza to, że nasz system operacyjny jest prawdopodobnie w porządku. Problemem jest najprawdopodobniej zły sterownik lub inna aplikacja do automatycznego uruchamiania z systemem Windows. Jeśli mamy punkt przywracania, lub obraz systemu, który został utworzony przed wystąpieniem problemu, użyjmy go w celu naprawy Windows. To prawdopodobnie rozwiąże problem.

Uwaga: użycie obrazu systemu spowoduje usuniecie  wszystkiego, co zostało w nim dodane po wykonaniu kopii .Więc cześć cennych danych możemy stracić, więc te należy zabezpieczyć indywidualnie jeszcze przed przywruceniem kopii systemu, która ich nie zawiera.
Jeśli korzystanie z punktu przywracania nie rozwiązuje problemu lub go nie mamy, rozwiązanie jest nadal proste, ale znacznie bardziej czasochłonne. Musimy ponownie zainstalować wszystkie niezbędne sterowniki i wyłączyć wszystkie nieistotne aplikacje i usługi, które zwykle uruchamiają się w systemie Windows. Spróbujmy ponownie zainstalować sterowniki przed wyłączeniem, którejkolwiek z aplikacji startowych; sterowniki są bardziej prawdopodobnym problemem i nie ma sensu tracić czasu na wyłączanie aplikacji, które nie stanowią problemu.

Uwaga: Musismy albo włączyć tryb awaryjny z obsługą sieci, albo przenieść sterowniki z innego komputera na nośnik USB.



Jeśli sterowniki nie stanowią problemu, musimy wyłączyć wszystkie aplikacje startowe i ponownie włączyć je po kilka na raz, aż znajdziemy droga eliminacji winowajcę.


Używamy "Wiersza polecenia (CMD)"

"Wiersz polecenia" dostępny w menu "Opcje zaawansowane" może zrobić prawie wszystko, co potrafi zwykły wiersz polecenia w Windows. Pierwsze polecenie, które powinniśmy wypróbować to "SFC", czyli naprawę bibliotek systemowych.

SFC /scannow

Skanowanie może trochę potrwać, więc musimy uzbroić się w cierpliwość i nie uruchamiać ponownie komputera, jeśli wydaje się, że się zawiesił. Polecenie "DISM" może również pomóc, ale nie będziesz mógł go użyć z normalnym /Online argumentem. Jeśli spróbujesz, otrzymasz następujący komunikat o błędzie:

DISM does not support servicing Windows PE with the /Online option.
Jeśli chcesz wypróbować polecenie DISM w tym scenariuszu, musisz skonfigurować je tak, aby używało obrazu offline . Nie jest to takie proste, więc prawdopodobnie lepiej po prostu wypróbować następną opcję. Poniżej więcej o tym jak użyć opcji "DISM" w tym w trybie offline.

Zobacz

Używamy opcji "Zresetuj ten komputer"

Ostatnią opcją jest wycofanie się z menu opcji zaawansowanych i użycie opcji "Zresetuj ten komputer ” dostępnej na stronie "Rozwiązywanie problemów"



Zresetowanie komputera rozwiąże prawie każdy problem, który mamy. Pamiętajmy, aby wybrać "Zachowaj moje pliki" i "Pobieranie z chmury" podczas przechodzenia przez opcje dostępne dla "Zresetuj ten komputer". Jeśli zresetowanie tego komputera nie rozwiąże problemu, możemy spróbować pełnej ponownej instalacji systemu Windows, ale istnieje szansa, że i ​​to nie zadziała. Jeśli wyczerpaliśmy opcje dostępne w "Zaawansowanych opcjach uruchamiania" i ponownie zainstalowaliśmy system Windows za pomocą opcji "Zresetuj ten komputer", istnieje bardzo realna szansa, że ​​przyczyną problemu jest awaria sprzętu.

Poniżej przedstawiam linki do paru pomocnych tematów, jak wykonywać kopie systemu Windows w razie czego i plików:, danych:


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Instalacja Windows 11 na komputerach, które nie spełniają wymagań

Uruchamianie serwera multimedialnego DLNA w Windows 7 -11

Powrót do Windows 10 z Windows 11