Nagrywanie ISO z poziomu "Wiersza polecenia ( CMD )" w Windows 10/11

Nagrywanie obrazu "IMG" i "ISO" w Windows 10/11 to w miarę nieskomplikowany proces. Możemy to zrobić z poziomu "Eksploratora Windows" . Nie ma potrzeby korzystania z zewnętrznych aplikacji do tego. Obrazy ISO można nagrywać na płyty również za pomocą "Wiersza polecenia".



Sposób nagrywania obrazów "ISO" i "IMG" w Windows 10/11 nie różni się wiele od poprzednich wersji tego systemu. Wystarczy włożyć płytę do napędu komputera, a następnie odnaleźć w "Eksploratorze plików" interesujące nas plik. Następnie klikamy prawym przyciskiem myszy na plik ISO i wybieramy opcję nagrywania na płycie ("Nagraj obraz dysku"). Proces nagrywania obrazu ISO zostaje rozpoczęty. Jeśli podczas procesu nagrywania obrazu "ISO" pojawią się jakieś komplikacje, możemy skorzystać z prostego rozwiązania. Nie trzeba wcale instalować zewnętrznych aplikacji nagrywających płyty, wystarczy prosta komenda wpisana do "Wiersza polecenia" w Windows 10/11.

Nagrywanie ISO z Wiersza polecenia

Aby nagrać obraz płyty "ISO"/"IMG" z poziomu "Wiersza polecenia" będziemy musieli najpierw go uruchomić. Możemy to zrobić, wpisując w wyszukiwarce Windows hasło "cmd" z listy wyszukiwania wybieramy opcję "Uruchom jako administrator".





Po otwarciu "Wiersza polecenia", wpisujemy komendę, którą należy zatwierdzić klawiszem "Enter"

 isoburn.exe /Q Ścieżka pliku

Gdzie "Ścieżka pliku" to miejsce na dysku komputera, gdzie znajduje się plik ISO, który chcemy wypalić na płycie CD lub DVD. Załóżmy, że mamy na dysku C obraz ISO o nazwie "illidan". Wówczas komenda, którą wpiszemy w "Wierszu polecenia" będzie wyglądała tak:

 isoburn.exe /Q C:\Illidan.iso

To wszystko. Jeżeli w nagrywarce optycznej mamy czystą płytę "DVD" lub "CD", nagrywanie obrazu "ISO" zostanie natychmiastowo rozpoczęte. Jeżeli natomiast w dysku nie ma czystej płyty lub podaliśmy błędną ścieżkę obrazu "ISO" , zostanie uruchomione "Narzędzie nagrywania obrazu dysku" systemu Windows 10/11. Z jego poziomu możemy wprowadzić poprawki czy też sprawdzić, jak przebiega proces nagrywania obrazu.

Poradnik opracowany przez Andrzej Świech (Illidan) ©® 10.09.2022

Aktualizacja: 13.03.2022

Artykuł na licencji Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0 Polska (CC BY-NC-SA 3.0 PL)


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Instalacja Windows 11 na komputerach, które nie spełniają wymagań

Uruchamianie serwera multimedialnego DLNA w Windows 7 -11

Powrót do Windows 10 z Windows 11