Wymuszanie usunięcia folderu w systemie Windows 10 /11

 Czy masz problemy z usunięciem folderu z komputera z systemem Windows 10 lub Windows 11? Jeśli tak, może to być folder systemowy lub folder używany przez inne aplikacje. Pokażemy Ci, jak skutecznie usunąć „nieusuwalne” foldery na komputerze.

Powody, dla których nie możemy usunąć folderu w systemie Windows

Najczęstszym powodem, dla którego nie można usunąć folderu, jest to, że jest on folderem systemu Windows . W takim przypadku system uniemożliwia usunięcie folderu, ponieważ może to spowodować niestabilność komputera. Jeśli mamy pewność, że folder, który chcemy usunąć, nie jest folderem systemowym, może być używany przez zainstalowane aplikacje. Gdy folder jest używany przez aplikację, system Windows uniemożliwia wprowadzanie zmian w tym folderze. W takim przypadku możemy zamknąć aplikację, które korzystają z dostępu- używają tego folderu, a następnie spróbować usunąć ten folder. Jeśli nasz przypadek nie pasuje do żadnego z powyższych scenariuszy, możemy użyć jednej z następujących metod, aby wymusić usunięcie folderu.

 1. Używamy "Wiersza polecenia" w Windows

Jednym z szybkich sposobów wymuszenia usunięcia folderu jest użycie Wiersza polecenia". Możemy uruchomić polecenie z tego narzędzia, które usunie wybrany folder. Aby to zrobić, najpierw otwieramy wyszukiwarkę systemową na pasku zadań i wpisujemy w jej pole "CMD”. Następnie w prawym okien kulisty wyszukiwania klikamy "Uruchom jako administrator".
Zobaczysz teraz monit „Kontrola konta użytkownika”, jeśli nie jest wyłączony. Wybieramy w nim "Tak”. Po otwarciu "Wiersza polecenia wpisujemy następujące polecenie i naciskamy klawisz "Enter".. W tym poleceniu zastępujemy "PATH" ścieżką do folderu, który chcemy usunąć.

Wskazówka: jeśli ścieżka zawiera spacje, umieść ją w podwójnych cudzysłowach.
rmdir /s /q PATH
Na przykład, aby usunąć folder o nazwie "Trudny" w "Dokumenty" na naszym profilu w Windows, używamy następującego polecenia. Ścieżkę folderu sparwdzimy, klikając na niego prawym przyciskiem myszki i wybierając "Właściwości" z menu kontekstowego.

Ostrzeżenie: polecenie trwale usuwa Twój folder, więc upewnijmy się, że naprawdę chcemy to zrobić. Nie odzyskamy go z kosza systemowego w razie zmiany decyzji.
rmdir /s /q C:\Users\andrz\Documents\Trudny


Gotowe, folder został usunięty.

2. Uruchomiamy Windows w trybie awaryjnym

Jeśli nie mamy pewności, która aplikacja przechwyciła folder, który chcemy usunąć, więc nie mamy możliwości jego usunięcia, uruchomiamy ponownie komputer w trybie awaryjnym Windows, a następnie próbujemy usunąć folder. W trybie awaryjnym komputer ładuje tylko niezbędne pliki systemu Windows, uniemożliwiając automatyczne uruchamianie aplikacji innych firm. Po przejściu w tryb awaryjny uruchomiamy Eksplorator plików i lokalizujemy folder do usunięcia. Następnie klikamy ten folder prawym przyciskiem myszy i wybieramy "Usuń".


Folder został usunięty. Możemy również usunąć folder z "Kosza", otwierając "Kosz" klikając prawym przyciskiem myszy folder i wybierając "Usuń" z menu kontekstowego.


Gotowe. Folder usunięty całkowicie z komputera.

3: Oprogramowanie do usuwania innych firm

Jeśli folder nadal nie zostanie usunięty, dostępne są bezpłatna aplikacje innych firm np. "Unlocker" czy "LockHunter", które mogą pomóc w usunięciu folderów. Te aplikacje odblokowują folder z wszelkich blokad, przez które nie można go usunąć, a następnie pozwala go usunąć. Czasami po ponownym uruchomieniu systemu zaraz po jego starcie. Aby skorzystać z tej metody, najpierw pobieramy i instalijemy dana aplikacje na komputerze, oby dwie są bezpłatne. Następnie uruchomiamy aplikację. Ja osobiście używam "LockHunter" i w przykładzie posłużę się tą aplikacją. Po zainstalowaniu apki, w celu usuniecia, czy odblokowania tylko folderu klikamy na "kłopotliwy" folder prawym przyciskiem myszki i z menu wybieramy opcję "What's loocking this file?". Pokaże się nam okno aplikacji. W Windows 11 najpierw w memu kontekstowym  klikamy na opcje "Pokaż więcej opcji" W przypadku włączonej ochrony "UAC" potwierdzamy włączenie aplikacji w oknie na "Tak".



W oknie aplikacji klikamy na " Unlock It!" jeśli chcemy odblokować folder. Opcja " Delete It! usuwa folder. W opcji "Other..." znajdziemy możliwość usunięcia folderu, przy następnym rozruchu Windows Jest też opcja odblokowania i zmiany nazwy, odblokowanie i skopiowanie, znajdziemy też możliwość zabicia blokujących folder lub plik procesów, usunięcia blokującego procesu z dysku.



W oknie "More Details" zostaną pokazane blokujące dany plik czy folder aplikacje i procesy jeśli takowe są.

Linki do pobrania apek:

Iobit Unlocker

4. Użycie aplikacji "WinRAR", "Bandizip" aby wymusić usunięcie folderu

"WinRAR" (aplikacji do kompresji plików)tak jak "Bandizip", możemy ją użyć do usunięcia upartych folderów. Sposób, w jaki to działa, polega na utworzeniu archiwum z folderu "nieusuwalnego”, a następnie poproszeniu aplikacji o usunięcie oryginalnego folderu po utworzeniu archiwum. W ten sposób, gdy "WinRAR" lub "Bandizip" utworzy archiwum z folderu, usunie oryginalny folder. Możemy wtedy również usunąć nowo utworzone archiwum z niego. Aby to zrobić, najpierw pobieramy darmową wersję WinRAR lub "Bandizip" i instalujemy ją na komputerze. Następnie uruchomiamy ponownie komputer, aby "WinRAR" lub "Bandizip" zintegrował się z menu kontekstowym Windows. Po ponownym włączeniu komputera otwieramy Eksplorator plików, odnajdujemy folder do usunięcia. Następnie klikamy ten folder prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję "Dodaj do archiwum”.



W oknie "Bandizip" zaznaczamy wpierw opcję "Więcej opcji" i po rozwinięciu okna zaznaczamy opcję "Usuń pliki po archiwizacji". Potwierdzamy operacje przez przycisk "Start". W "WinRar" w oknie "Nazwa i parametry archiwum”, w sekcji „Opcje archiwizacji” włączamy opcję "Usuń pliki po archiwizacji”. Następnie u dołu okna potwierdźmy "OK".


Jak aplikacje utworzą archiwum folderu, zostanie usunięty jego oryginał. Na koniec możemy jeszcze tylko usunąć kopię archiwalną kłopotliwego folderu.


Poradnik opracowany przez Andrzej Świech (Illidan) ©® 206.09.2022

Artykuł na licencji Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0 Polska (CC BY-NC-SA 3.0 PL)


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Instalacja Windows 11 na komputerach, które nie spełniają wymagań

Uruchamianie serwera multimedialnego DLNA w Windows 7 -11

Powrót do Windows 10 z Windows 11