Przejdź do głównej zawartości

"AirDrop” dla Windows, korzystanie z funkcji udostępniania w pobliżu w systemie Windows 10 i11

"AirDrop” dla Windows, korzystanie z funkcji udostępniania w pobliżu w systemie Windows 11


Jeśli podoba Wam się łatwość udostępniania plików na komputerze MAC za pomocą "AirDrop", to od teraz możemy zrobić podobnie w Windows 11, ze wbudowaną funkcją "Udostępnianie w pobliżu". Poniżej przedstawiam Wam jak z niej korzystać Od lipca 2022 r., aby korzystać z funkcji "Udostępnianie w pobliżu" w systemie Windows 11, oba urządzenia z systemem Windows, między którymi mamy zamiar przesyłać pliki, muszą obsługiwać Bluetooth 4.0 lub nowszy z obsługą Bluetooth LE. Dopóki oba komputery mają Bluetooth, możemy również udostępniać pliki między systemami Windows 10 i Windows 11. Jeśli nie mamy Bluetooth na swoim komputerze, dobrą wiadomością jest na horyzoncie, że Microsoft eksperymentuje z kompilacjami Windows 11, które mogą, zamiast tego korzystać z Wi-Fi, a nawet standardowego połączenia z siecią przewodową przez UDP. Niestety nie wiadomo kiedy odpowiednia aktualizacja wejdzie w życie, być może do końca 2022 roku. Obecnie "Udostępnianie w pobliżu" obsługuje tylko przesyłanie pojedynczych plików, a nie folderów. Ale jako obejście problemu możemy spakować folder przed udostępnieniem w Windows, korzystając ze wbudowanego narzędzia do archiwizacji lub użyć zewnętrznego programu, jak np. darmowy "Bandizip", a następnie rozpakować go na komputerze odbierającym.

Najpierw włączamy "Udostępnianie w pobliżu"
Aby korzystać z funkcji "Udostępnianie w pobliżu" w systemie Windows 11, musimy najpierw upewnić się, że jest włączone. Aby to zrobić, naciskamy skrót klawiatury:

 Windows + I

Dzięki temu otwieramy aplikację "Ustawienia". Możemy też kliknąć prawym przyciskiem myszy menu "Start" i wybrać "Ustawienia".


W Ustawieniach wybieramy "System”, a następnie klikamy "Udostępnianie w pobliżu”.


W ustawieniach "Udostępniania w pobliżu" odnajdujemy sekcję „Udostępnianie w pobliżu” i rozwiijamy ją, gdy to konieczne. Następnie klikamy przycisk radiowy obok „Tylko moje urządzenia” lub „Wszyscy w pobliżu”. Jeśli wybierzmy „Tylko moje urządzenia”, możemy przesyłać pliki tylko między urządzeniami zalogowanymi na to samo konto Microsoft . „Wszyscy w pobliżu” oznacza każdy znajdujący się w pobliżu komputer z systemem Windows. Aplikacja "Ustawienia" przypomni nam, jeśli nie mamy włączonego Bluetooth. Klikamy łącze aby włączyć Bluetooth i wracamy spowrotem do "System >> Udostepnianie w pobliżu"


Dalej możemy skonfigurować miejsce, w którym zapisywane są pliki "Udostępniania w pobliżu", klikając na "Zmień" . Możemy kliknąć łącze, aby zmienić nazwę urządzenia w "System >> Informacje", w ten sposób komputer będzie wyświetlany innym pod nazwą, jaką nadamy mu.



Jeśli będziemy chcieli wyłączyć "Udostępnianie w pobliżu", możemy kliknąć przycisk "Udostępnianie w pobliżu” w "Szybkich ustawieniach" lub przejść ponownie do "Ustawienia >> System >> Udostępnianie w pobliżu" i wybrać opcję "Wyłączone”.

W Windows 10 aby włączyć udostępnianie w pobliżu przechodzimy do ustawień systemu, jak w przypadku Windows 11 przez skrót klawiaturiowy:
Windows + I
Dalej:
 Ustawienia >> System >> Współdzielone doświadczenia >> Udostępnianie w pobliżu >>Włącz to. 
W sekcji „Udostępnianie w pobliżu” wybieamy opcję  czy chcemy udostępnianie o odbieranie plików działo dla wszystkich urządzeń w pobliży, czy tylko dla tych które są przypisane do tego samego konta Microsoft. 

W Windows 10  "Udostepnianie w pobliżu włączamy tez w "ustawienia systemu, a dokładnie"
System >> Wspólne środowisko >> Udostepnianie w pobliżu >> Włączone





Udostępnianie plików za pomocą funkcji "Udostępnianie w pobliżu"

Gdydy udostępnianie w pobliżu mamy już włączone, udostępnianie pliku jest łatwe. Wybieramy plik z Pulpitu lub w "Eksploratorze plików", klikamy na plik prawym przyciskiem myszki i wybieramy ikonę "Udostępnij" .


Możemy też zaznaczyc plik, który chcemy udostępnic i wybrac opcję udostępniania na wstążce "Eksploratora plików".


Plik możemy tez udostępnić przez stare menu kontekstowe. Czyli gdy kliniemy na dany plik p. p. myszki i wybierzemy opcję "Pakaz więcej opcji" . W Windows 10 z kolei tak udostępniamy od razu plik z menu kontekstowego prawego kliku myszki.


Otworzy się specjalne okno udostępniania i zobaczymy sekcję „Udostępnianie w pobliżu”. System Windows wykryje wszystkie znajdujące się w pobliżu komputery z systemem Windows (Windows 10 lub 11), które również mają włączone "Udostępnianie w pobliżu" i są zgodne z ograniczeniami wprowadzonymi w "Ustawieniach" , czyli czy wykryte zostana wszystkie mozłiwe urządzenia, czy tylko nasze z tym samym kontem Microsoft.. Klikamy nazwę komputera, któremu chcemy udostępnić plik.


W wyskakującym okienku w prawym dolnym rogu ekranu zobaczymy powiadomienie, co udostępniamy na tym komputerze, jak i oczekiwanie na akceptacje i przesłanie. Na odbierającym komputerze zobaczymy wyskakujące okienkodo akceptacji odebrania pliku lub odrzucenia.







System Windows bezprzewodowo prześle plik na inny komputer i zobaczmy komunikat potwierdzający, że transfer się powiódł. Możemy natychmiast otworzyć plik, klikając "Otwórz", możemy też wybrać "Otwórz folder", aby wyświetlić lokalizację pliku, lub odrzucić powiadomienie.



To wszystko. Udanego udostępniania plików pomiedzy zgodnymi komputerami.

Artykuł powiązany:

Gdy udostępnianie w pobliżu nie działa w systemie Windows 10 i 11



Poradnik opracowany przez Andrzej Świech (Illidan) ©® 25.07.20222

Artykuł na licencji Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0 Polska (CC BY-NC-SA 3.0 PL)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Instalacja Windows 11 na komputerach, które nie spełniają wymagań

Uruchamianie serwera multimedialnego DLNA w Windows 7 -11

Powrót do Windows 10 z Windows 11