Omówienie "Monitora wydajności" w Windows i sposobu przygotowywania raportów diagnostycznych
Monitor niezawodności i wydajności systemu Windows to aplikacja, która pozwala na dokładną analizę pracy i niezawodności systemu. Z jej poziomu można zarządzać wydajnością sprzętu i aplikacji, konfigurować zawartość generowanych przez system raportów, ustalać automatyczne akcje dla konkretnych zdarzeń, ręcznie generować raporty, zapoznawać się ze stanem komputera w czasie rzeczywistym, jak i w przeszłym. Narzędzie to stanowić może pomoc dla użytkowników, którzy chcą zapobiec problemom z komputerem, zdiagnozować źródło problemów.
Żeby uruchomić "Monitor niezawodności i wydajności systemu", w pole wyszukiwania w menu Start, lub na pasku zadań, należy wpisać polecenie "perfmon", a następnie potwierdzić na klawiaturze klawiszem "Enter". Usługę znaleźć można również w "Panelu sterowania" >> "Narzędzia administracyjne" w Windows 7, 8 i wczesne wersje Windows 10. W Windows 11 i ostatnich wersjach Windows 10 będzie to "Panel sterowania" >> "System i zabezpieczenia" >> "Narzędzia systemu Windows". Skrót do "Narzędzi systemu Windows znajdziemy też w menu "Start", po rozwinięciu listy aplikacji w systemie.
Po otwarciu aplikacji na głównym oknie zobaczymy omówienie "Monitora wydajności" i możliwość uruchomienia "Monitora zasobów", dzięki czemu możemy przeglądać zasoby w czasie rzeczywistym (CPU, Dysk, Sieć, Pamięć), żeby mieć ten pogląd aplikację należy uruchomić na prawach administratora komputera. Zobaczymy prezentację wizualną przedstawioną na wykresach i ze szczegółami po rozwinięciu danej listy monitora. Po lewej stronie okna znajduje się rozwijalne drzewko zawierające trzy główne działy:
- Narzędzia monitorowania,
- Zestawy modułów zbierających dane,
- Raporty.
Monitor wydajności
"Monitor wydajności to narzędzie, które pozwali nam wyświetlanie danych o wydajności komputera w czasie rzeczywistym, jak i z zapisanych plików dziennika. Przeglądać zebrane dane możemy poprzez wykres, histogram, raport. Aby zmienić sposób wyświetlania, możemy rozwinąć listę ukrytą pod przyciskiem zmiany typu wykresu:
Możemy też użyć kombinacji klawiszy "Ctrl + G". Jeżeli okaże się, że nie posiadamy dostępu do danych, to musimy zalogować się na konto administratora systemu lub należące do grupy "Użytkownicy dzienników wydajności". Można także zapoznać się w ten sposób z wydajnością komputera zdalnego, jeśli konfiguracja obu stacji roboczych na to pozwala.
Wykres Monitora wydajności przedstawia domyślnie wykorzystanie procesora w procentach. Możliwości wizualizacji są w razie czego większe. Aby dodać do wykresu następny zbiór wartości, należy użyć przycisku plusa:
Albo kombinacji klawiszy "Ctrl + I".
Po dodaniu nowego licznika możemy zmieniać jego kolor. W tym celu wybieramy "Właściwości" z menu kontekstowego liczników, po kliknięciu na danym liczniku prawym przyciskiem myszy.
Jeżeli posiadamy zapisane pliki historii wydajności (format HTML), możemy je wczytać, przy użyciu metody przeciągnij i upuść. W takich sytuacjach przydatna jest również funkcja blokowania ekranu, ikona pauzy:
Możemy też użyć kombinacji klawiszy "Ctrl + F". Opcja ta nie dopuści na dopisywanie obecnych wartości liczników do danych historycznych.
Monitor niezawodności
Monitor niezawodności dostarcza danych dotyczących niezawodności systemu w okresie jego istnienia. Na podstawie zapisanych zdarzeń oblicza indeks wydajności systemu. Monitor ten możemy uruchomić przez komendę:
perfmon /rel
Komendę wpisujemy w narzędzie "Uruchamianie" Windows, po jego otwarciu skrótem klawiatury:
Win + R
Opcje tą znajdziemy w "Panel sterowania", dokładnie :
"Panel sterowania >> "System i zabezpieczenia" >> "Zabezpieczenia i konserwacja" >> "Monitor niezawodności"
Na przedstawionym wykresie każdy punkt odpowiada jednemu dniu. Linia przerywana pomiędzy kolejnymi punktami oznacza brak wystarczającej ilości danych do dokonania prawidłowej wyceny indeksu wydajności systemu. Indeks wydajności systemu jest oceną w skali od 1 (brak stabilności systemu) do 10 (system stabilny – brak komunikatów). Jest on pomiarem ważonym ilości konkretnych zdarzeń, dokonanym w jednakowych odstępach czasu. Korzystając z Monitora niezawodności, należy mieć na uwadze, że najnowsze awarie i zdarzenia mają większą wagę niż te, które nastąpiły wcześniej. Dzięki temu Indeks lepiej odzwierciedla faktyczny stan komputera. Natomiast jeżeli komputer nie był wykorzystywany w danym dniu lub był w stanie uśpienia, nie ulegnie zmianie wartość jego wydajności. Na wykresie niezawodności, przy pomocy odpowiedniej ikony, ukazywane są także znaczące zmiany czasu systemowego.
W "Monitorze niezawodności" są stosowane trzy oznaczenia:
- komunikat informacyjny,
- błąd,
- ostrzeżenie.
Screeny z monitora niezawodności z zawartością wszystkich błędów i ostrzeżeń można w razie czego zaprezentować na forum komputerowym, czy znajomemu, pomocy technicznej w celu rozwiązania problemu z komputerem.
Możemy też wygenerować z niego log w postaci pliku "xml" i tak samo udostępnić w razie potrzeby komuś do analizy. Log generujemy komendą "Zapisz historię niezawodności".
Określamy nazwę i miejsce zapisu logu:
Poza możliwością zapisu logu, mamy jeszcze opcję "Wyświetl wszystkie raporty o problemach, daje nam ona przejrzystą listę wszystkich problemów, jakie wystąpiły w ostatnim czasie w Windows.
Tutaj możemy przyjrzeć się dokładnie wszystkim problemom. Szczegóły uzyskamy, przez podwójne klikniecie lewym przyciskiem myszki na interesujący nas wątek na liście.
Także w razie konieczności możemy zrobić screeny lub zapisać dane problemu do schowka, a potem udostępnić w razie konieczności w formie tekstowej.
Źródło
Dead Space™ 3
Podsumowanie
Zatrzymano działanie.
Data
08.01.2023 21:24
Stan
Raport został wysłany
Opis
Ścieżka do aplikacji powodującej błąd: G:\Origin Games\Dead Space 3\deadspace3.exe
Sygnatura problemu
Nazwa zdarzenia problemu: APPCRASH
Nazwa aplikacji: deadspace3.exe
Wersja aplikacji: 1.0.0.1
Sygnatura czasowa aplikacji: 511e9327
Nazwa modułu z błędem: deadspace3.exe
Wersja modułu z błędem: 1.0.0.1
Sygnatura czasowa modułu z błędem: 511e9327
Kod wyjątku: c0000005
Przesunięcie wyjątku: 00187504
Wersja systemu operacyjnego: 10.0.25272.2.0.0.256.48
Identyfikator ustawień regionalnych: 1045
Dodatkowe informacje 1: 2beb
Dodatkowe informacje 2: 2beba6fb4680d73a8c78ca7c24ccdb46
Dodatkowe informacje 3: 6cbc
Dodatkowe informacje 4: 6cbc59470ab0bf12162b029a32c59e16
Dodatkowe informacje o problemie
Identyfikator pakietu: dfa9048816d6915fd4ca2729d99e3b60 (-858934972)
W głównym oknie z listą problemów, mamy też możliwość usunięcia wszystkich raportów opcją "Wyczyść wszystkie raporty o problemach".
Artykuł na licencji Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0 Polska (CC BY-NC-SA 3.0 PL)
Komentarze
Prześlij komentarz