Usunięcie blokady Factory Reset Protection (FRP) z urządzenia z systemem Android

Blokada Factory Reset Protection (FRP) jest to zabezpieczenie smartfonów z systemem Android, które wprowadzono w marcu 2015 roku przy okazji premiery systemu Android 5.1. Zabezpieczenie to, miało dawać gwarancję tego, że niepowołana osoba jak np. złodziej nie będzie w stanie normalnie użytkować zablokowanego urządzenia po przywróceniu go do ustawień fabrycznych z poziomu trybu "Recovery". Zabezpieczenie to miało być dla użytkowników błogosławieństwem, przydatną opcją, jednak szybko stało się przekleństwem i dodatkową przeszkodą.

Z tą problematyczną, kontrowersyjną i aktywowaną automatycznie na wszystkich sprzętach z Androidem funkcją "FRSP" użytkownicy mają do czynienia często, nawet ja sam się z nią nieoczekiwanie rzednąłem, kiedy sprzedałem tablet, którego klient nie mógł uruchomić normalnie. Zapomniałem o tej opcji, zrobiłem reset urządzenia z poziomu Recovery i sprzątałem tablet. Jedynie tylko sprawdziłem, czy się uruchamia, kończąc na wyborze języka systemu. W sumie bardzo często muszą się z nim zmierzyć osoby, które kupiły używany smartfon lub tablet, który nie został należycie wyczyszczony przed jego sprzedażą. Tu chodzi o wylogowanie się z poziomu urządzenia ze swojego konta Google i zresetowanie urządzenia do ustawień fabrycznych także z poziomu systemu. Problemy mogą też pojawić się w sytuacji, w której zapomnicie hasła do danego konta Google.
Postaram się si`ę w tym poradniku pokazać sposoby na ominięcie tego zabezpieczenia. Musicie jedynie pamiętać, że na różnych wersjach Androida, kroki, które będą tu omawiane, mogą się trochę różnić się od siebie. Dlatego w razie czego szukajcie opcji podobnych i zbliżonych do tu omawianych.

Wyłączenie "FRP" w systemie i wyłączenie weryfikacji konta


Pierwszy sposób, który możemy zastosować, aby pozbyć się "FRP" w sytuacji, w której wciąż jesteście oryginalnym właścicielem danego urządzenia. Koniecznie powinniście wykorzystać ten sposób przed sprzedażą swojego urządzenia. Metoda polega na usunięciu konta Google z urządzenia. Zaczynamy od:

  •  Otwieramy "Ustawienia".
  •  Przechodzimy do sekcji "Użytkownicy i konta". W nowszych urządzeniach "Ustawienia" i "Google".
  •  Znajdujemy Google i wybieramy tę pozycję.
  •  Na dole wybieramy przycisk "Usuń" lub w innym przypadku "Zarządzaj kontem Google".
  • Gdy będziecie już na swoim koncie, klikacie ikonę waszego konta w prawym górnym rogu ekranu i w kolejnym oknie opcja "Zarządzaj kontami na tym urządzeniu".
  • Ponownie odnajdujecie konto "Google" przewijając opcje synchronizacji na sam dół i klikacie na nie.
  • Teraz na dole ekranu opcja "Więcej".
  • "Usuń konto"
  •  Czynność potwierdzamy.









Po usunięciu konta Google urządzenia, blokada zniknie. To najlepsza i w sumie prosta metoda na pozbycie się problemu z "FRP" i zapewnienie ewentualnemu nabywcy naszego urządzenia bezproblemowego i bezstresowego procesu konfiguracji po pierwszym uruchomieniu. Po tej czynności przywracamy ustawienia fabryczne urządzenia z Androidem. W niektórych urządzeniach może być tak, że wystarczy przejść do opcji "Resetowanie" i dalej wybrać "Zresetuj telefon" kasując przy tym konto "Google".

Resetowanie urządzenia, aby ominąć weryfikację

Zdarza się, że metoda opisana wyżej może okazać się nieskuteczna i po ponownym włączeniu nasz sprzęt wyświetli komunikat "Zweryfikuj konto (Verify Your Account)". W takim wypadku będzie trzeba podjąć dodatkowe kroki. Z tej metody mogą skorzystać osoby, które kupiły używany sprzęt i zderzyły się z komunikatem "Zweryfikuj konto".


  • Gdy wyświetlony zostanie ekran "Zweryfikuj konto"  cofamy się o jeden krok do ustawień sieci WiFi.
  • Dodajemy nową sieć WiFi, wpisując jako jej nazwę lub SSID losowy ciąg liter i cyfr.
  • Przytrzymujemy palec nad wpisanym tekstem i wybieramy opcję "Udostępnij". Z listy dostępnych programów wybieramy "Gmail".
  • Na kolejnej stronie klikamy "Powiadomienia” i "Ustawienia aplikacji".
  • Wybieramy menu z trzema kropkami w prawym górnym rogu ekranu i z listy wybieramy "Konto".
  • Zostaniemy poproszeni o przejście do "Ustawień". Wybieramy opcję "Kontynuuj".
  • W "Ustawieniach" wybieramy "Kopia zapasowa i resetowanie". Dalej wybieramy opcję "Zresetuj telefon". Przy okazji zostanie usunięte konto "Google" i blokada "FRP".

Ominięcie "FRP" dzięki przeglądarce internetowej

  •  Po zresetowaniu urządzenia i zalogowaniu się do WiFi i wyświetleniu ekranu "Zweryfikuj konto" klikamy na pole adres e-mail.
  • Wpisujemy tam dowolny wyraz. Przytrzymujemy palec na tym wyrazie.
  • Po podświetleniu frazy klikamy w ikonkę z trzema kropkami i wybieramy "Podpowiedzi".. Uruchomi się przeglądarka "Chrome". Wybieramy opcję "Nie, dzięki" i nie aktywujemy "Google Now".
  • W formularzu wyszukiwania wpisujemy "Ustawienia" lub "Settings", zależnie od wersji językowej systemu.
  • W Ustawieniach wybieramy "Kopia zapasowa i resetowanie". Dalej opcję "Zresetuj telefon” lub "Przywróć ustawienia fabryczne".

Oninięcie "FRP" dzięki klawiaturze

Może okazać się, że metody opisane wyżej nie zadziałają. Wtedy trzeba sięgnąć po alternatywę. Modeli smartfonów i tabletów z Androidem jest masa i tylko od danego producenta zależy, jak mocno utrudni życie potencjalnym złodziejom lub nowym właścicielom urządzeń.

  •  Po zresetowaniu urządzenia i wyświetleniu ekranu "Zweryfikuj konto" cofamy się o krok do połączenia z siecią WiFi.
  •  Klikamy w obrębie okienka do wybranej sieci Wi-Fi, aby wyświetlić klawiaturę.
  •  Przytrzymujemy palec na klawiszu spacji. Jeśli sprzęt korzysta z domyślnej klawiatury "Google", powinno zostać wyświetlone menu z językami, wybieramy "English (US)".
  •  Logujemy się do właściwej, działającej sieci WiFi. w naszym otoczeniu.
  •  Na ekranie "Zweryfikuj konto" klikamy w wolne pole na adres e-mail lub numer telefonu.
  •  Przytrzymujemy symbol @ i wybieramy "Google Keyboard Settings (Ustawienia Klawiatury Google)".
  •  Na wyświetlonej stronie klikamy w menu z trzema kropkami i wybieramy "Pomoc i opinie", a następnie otwórzmy dowolny artykuł pomocowy.
  •  Po otwarciu strony internetowej klikamy w dowolny wyraz i przytrzymujemy na nim palec. Wybieramy opcję "Web Search", a następnie "Google" i  "Wyszukaj Ustawienia".
  • Autokorekta wyświetli ikonkę koła zębatego symbolizującego menu "Ustawień" na rozwijanej liście. Wybieramy ją.
  •  W "Ustawieniach" wybieramy "Kopia zapasowa i resetowanie”. Dalej przechodzimy do opcji "Zresetuj telefon".

Program, który odblokuje FRP i wszystkie inne blokady

To zadanie możemy powierzyć aplikacji "iMyFone LockWiper".Apka jest w stanie usunąć "FRP" w zasadzie z dowolnego urządzenia z Androidem. Dzięki niej w razie czego usuniemy też "Screenlock" z urządzenia. Więcej o programie na stronie producenta i tam też możecie go pobrać:








Aplikacja umożliwia usunięcie wszystkich rodzajów blokad ekranu gdybyście z jakiegoś powodu nie mogli z nich skorzystać. "iMyFone LockWiper" radzi sobie skutecznie z usunięciem blokad na podstawie PIN, wzóru, hasła, odcisku palca i odblokowania za pomocą twarzy, w przypadku urządzeń Samsunga bez ryzyka utraty danych. Niestety, aby w pełni skorzystać z aplikacji, trzeba kupić pełną wersję. W wersji darmowej "FRP" ściągniemy w zasadzie tylko z urządzeń Samsunga. Probram pobierzecie ze strony poniżej:



 Alternatywy darmowe to:

1. D&G Unlocker Tools 2023 Download Latest 2023 [FRP Bypass] - Działa z różnymi urządzeniami jak Samsung, Huawei, Motorola, Xiaomi, Yuphoria, HTC itp.  Najpierw musimy pobrać i zainstalować to na swoim komputerze aplikację Następnie podłączamy urządzenie z Androidem do komputera i zresetuj je. 

Pobierz

2. GSM Flasher - To kolejny programik, dzięki któremu pozbędziemy się blokady "FRP". Pobieramy na komputer, uruchamiamy, podpinamy sprzęt i działamy.





3.FRP Lock Google Verification Bypass Tool - Narzędzie obsługuje głównie wszystkie główne marki smartfonów, takich jak Samsung, Motorola, Oppo, Vivo itp. Jest całkowicie bezpłatne i działa z telefonami z Androidem w wersji 5.1.1 lub nowszej.


Niestety sam  nie miałem okazji przetestować tych programów. Więc szerzej ich tu na razie nie opiszę, jedynie przedstawiam, że takowe są i w razie czego możecie jeśli chcecie z nich skorzystać.


Poradnik opracowany przez Andrzej Świech (Illidan) ©® 12.11.2023


Artykuł na licencji Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0 Polska (CC BY-NC-SA 3.0 PL)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Instalacja Windows 11 na komputerach, które nie spełniają wymagań

Uruchamianie serwera multimedialnego DLNA w Windows 7 -11

Powrót do Windows 10 z Windows 11