Sprawdzanie siły sygnału Wi-Fi w Windows 10/11

 


Gdy mamy problemy z połączeniem Wi-Fi, siła sygnału Wi-Fi może być  za słaba. Istnieje wiele  sposobów  na sprawdzenie sprawdzania siły sygnału Wi-Fi w systemie Windows 10/11, żeby sprawdzić, czy sygnał odpowiednio mocny, czy też za słaby.



Użycie paska zadań w Windows, aby uzyskać  odpowiedź na to pytanie

Pasek zadań komputera (pasek na dole ekranu) zawiera kilka ikon. Jedna z nich dotyczy sieci bezprzewodowych. Za pomocą tej ikony możemy sprawdzić siłę sygnału sieci Wi-Fi.

Aby to zrobić, klikamy ikonę sieci bezprzewodowej na pasku zadań. Pojawia się ona w obszarze powiadomień po lewej stronie zegara.

Uwaga: Jeśli nie widzimy ikony sieci bezprzewodowej w Windows 10, mogła ona zostać ukryta na pasku zadań. Klikamy ikonę strzałki w górę na pasku zadań, aby wyświetlić wszystkie ukryte ikony w schowku systemowym.

    \


Odnajdujemy na liście, swoją sieć Wi-Fi. Jest to sieć, z którą system Windows pokazuje, że jest połączony.


Obok sieci Wi-Fi zobaczymy małą ikonę sygnału. Ta ikona przedstawia siłę sygnału naszej sieci. Im więcej pasków ma ta ikona, tym lepszy jest sygnał Wi-Fi.

Wskazówka: Jeśli zastanawiamy się, jak zmienia się siła sygnału Wi-Fi w różnych miejscach w domu lub innym budynku, możemy spacerować z laptopem i zobaczyć, jak zmienia się sygnał w różnych jego częściach. Siła sygnału zależy od wielu czynników, w tym od umiejscowienia routera, przeszkód i położenia względem niego .

Za pomocą tego menu możemy też sprawdzić, jakość sygnału innych sieci Wi-Fi. Wystarczy spojrzeć na ikonę sygnału dowolnej  innej sieci.

Możemy też sprawdzić siłę sygnału Wi-Fi za pomocą aplikacji "Ustawienia" w Windows

Aplikacja "Ustawienia" wyświetla te same informacje, które informują o sile sygnału Wi-Fi.

Aby skorzystać z tej metody, otwieramy menu "Start", przechodzimy do "Ustawienia", ewentualnie korzystamy ze skrótu klawiaturowego, który otworzy ustawienia Windows, czyli:

Windows + I


W "Ustawieniach" klikamy na  "Sieć i Internet".


Tutaj, w sekcji "Stan sieci", zobaczymy ikonę sygnału. Ta ikona pokazuje siłę sygnału sieci Wi-Fi, z którą jesteśmy połączeni. Im więcej pasków ma ta ikona, tym lepszy jest sygnał.


Używanie "Panelu sterowania" w Windows, aby uzyskać większą dokładność

W przeciwieństwie do aplikacji "Ustawienia" i paska zadań  Windows, w "Panelu sterowania" wyświetlana jest pięciopaskowa ikona określająca jakość sygnału Wi-Fi, która zapewnia dokładniejszą odpowiedź.

Aby dostać się do tej ikony sygnału, w polu wyszukiwania na pasku zadań, lub po naciśnięciu ikony "Start" wpisujemy "Panel sterowania" i uruchamiamy to narzędzie w wynikach wyszukiwania po prawej stronie okna.


Przechodzimy do "Sieć i Internet".


Dalej do "Centrum sieci i udostępniania" po prawej stronie okna.


Obok "Połączenia" zobaczymy ikonę sygnału, która pokazuje jakość bieżącego sygnału Wi-Fi. Im więcej słupków jest podświetlonych na tej ikonie, tym lepszy jest sygnał.


Użycie programu Windows "PowerShell ( Terminala), aby uzyskać informacje o sile sygnału sieci Wi-Fi

Powyższe metody dają  przybliżone pojęcie o sile sygnału naszej sieci Wi-Fi. Jeśli potrzebujemy bardziej precyzyjnej odpowiedzi,  użyjemy "Windows PowerShell (Terminal).

Polecenie "netsh" wbudowane w system Windows 10/11 pokazuje siłę sygnału sieci w formie procentowej, co jest znacznie precyzyjniejsze niż inne metody opisane wyżej.

Przechodzimy na ikonę" Start" na pasku zadań Windows i klikamy na nią p. p. myszy, następnie z wyświetlonego menu kontekstowego wybieramy "PowerShell" lub w Windows 11 "Terminal".


Kopiujemy polecenie przedstawione niżej i wklejamy do okna "PowerShell". Potwierdzamy je klawiszem "Enter" na klawiaturze.

(netsh wlan show interfaces) -Match '^\s+Signal' -Replace '^\s+Signal\s+:\s+',''


"PowerShell/Terminal" wyświetla tylko jednoliniowe wyjście, które pokazuje aktualną siłę sygnału Wi-Fi w formie procentowej. Im wyższy procent, tym lepszy sygnał.

Aby wyświetlić więcej informacji o sieci, takich jak kanał sieciowy i tryb połączenia, uruchomiamy z kolei następujące polecenie:

netsh wlan show interfaces

wr

Użycie CMD (Wiersz poleceń)

Możemy też uruchomić polecenie "netsh" w oknie wiersza polecenia. W pełnej formie polecenie wyświetla także więcej szczegółów na temat sieci, takich jak nazwa SSID (sieć)  i typ uwierzytelniania.

Zaczynamy od otwarcia "CMD", naciskamy skrót klawiaturowy "Win + R" i w pole "Uruchamianie" wpisujemy "CMD", komendę potwierdzamy klawiszem "Enter" i lub "OK".


W oknie wiersza poleceń wklejamy lub wpisujemy polecenie pokazane niżej: 

netsh wlan show interfaces

Dane wyjściowe wyświetlają dużo więcej informacji, nas interesuje pole z napisem "Sygnał".


Wartość procentowa obok "Sygnału" oznacza siłę sygnału sieci Wi-Fi.

Jeśli te metody wskazują, że siła sygnału Wi-Fi jest słaba, jednym ze sposobów poprawy jakości sygnału jest zbliżenie urządzeń i routerów do siebie. Upewniamy się też, że między routerem a urządzeniami nie znajdują się żadne twarde przedmioty (na przykład ściana). Obiekty te często pogarszają jakość sygnału Wi-Fi. Jeśli nie da się poprawić siły sygnału sieci, to musimy pomyśleć jak wzmocnić sieć w poszczególnych punktach domu itp.,  może być konieczność zastosowania dodatkowych Acess Point'ów czy Reapeterów, które wzmocnią sygnał Wi-Fi.

Poradnik opracowany przez Andrzej Świech (Illidan) ©® 24.04.2024


Artykuł na licencji Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0 Polska (CC BY-NC-SA 3.0 PL)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Powrót do Windows 10 z Windows 11

Uruchamianie serwera multimedialnego DLNA w Windows 7 -11

Instalacja Windows 11 na komputerach, które nie spełniają wymagań