Odblokowanie planu zasilania "Najwyższa wydajność" w Windows 10/11



Robimy wszystko, aby komputer i system pracowały jak najwydajniej. Szybkość pracy komputera uzależniona jest głównie od konfiguracji sprzętowej komputera, ale też od uruchomionych procesów czy aplikacji działających w tle. W przypadku urządzeń mobilnych, laptopów czy tabletów, istotne jest też ustawienie trybu zasilania w Windows.

Gdy uruchomimy tryb pracy przy wysokiej wydajności w Windows 10/11, musimy liczyć się ze zwiększonym wykorzystaniem energii akumulatora, a co za tym idzie, szybszym jego rozładowaniem. Jeżeli jednak nasze urządzenie jest podłączone do zasilania sieciowego, śmiało możemy wybrać tryb "Najwyższej wydajności" i cieszyć się najbardziej wydajną pracą komputera.

Tryb najwyższej wydajności, który został wprowadzony do systemu Windows 10 wraz z "April 2018 Update", domyślnie dostępny jest tylko w edycji Workstation. W pozostałych edycjach – Windows 10 Home i Windows 10 Professional – jest ukryty i niedostępny dla niedoświadczonego użytkownika. Poniżej pokaże Wam jak odblokować ten tryb "Najwyższej wydajności" komputera w Windows.

Zaczynamy od uruchomienia "PowerShell" czy terminala w Windows 10/11. Możemy skorzystać w tym celu z wyszukiwarki systemowej, lub kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikone Start" paska zadań i wybrać z listy "PowerShell" lub "Terminal".


W otwartym oknie "Terminala" wpisujemy poniższe polecenie lub kopiujemy je i wklejamy do okna aplikacji "Terminal" czy "PowerShell":

powercfg -duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61

Polecenie zatwierdzamy klawiszem "Enter" na klawiaturze.



Odblokowany plan zasilania od razu powinien być widoczny "Opcjach zasilania" w "Panel Sterowania" Windows. Jeśli tak nie jest, to restartujemy komputer, po restarcie będzie widoczny plan zasilania "Najwyższej wydajności".



"Opcje zasilania" w "Panel sterowania" znajdziemy po jego otwarciu i przejściu do:
Sprzęt i dźwięk >> Opcje zasilania >> Najwyższa wydajność






Teraz już wystarczy tylko włączyć nowo odblokowany plan zasilania, zaznaczając go.


Poradnik opracowany przez Andrzej Świech (Illidan) ©® 14.10.2024

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Instalacja Windows 11 na komputerach, które nie spełniają wymagań

Uruchamianie serwera multimedialnego DLNA w Windows 7 -11

Powrót do Windows 10 z Windows 11