Dodanie statycznej trasy TCP/IP do tabeli trasowania systemu Windows

W niektórych określonych typach środowisk może się okazać przydatne dodanie statycznej trasy do tabeli routingu. Oto jak to zrobić w systemie Windows 10 i Windows 11.

Czym są tabele routingu?

Tabela trasowania określa, gdzie trafiają wszystkie pakiety, gdy opuszczają system, niezależnie od tego, czy system ten jest fizycznym routerem, czy komputerem. Większość routerów w tym ten wbudowany w komputer z systemem Windows, używa jakiejś formy dynamicznego routingu, w którym router jest w stanie wybrać najlepsze miejsce do przekazywania pakietów na podstawie informacji uzyskanych od innych routerów. Możemy to zobaczyć w działaniu, jeśli użyjemy polecenia "traceroute", aby obserwować połączenia nawiązywane przez pakiet, gdy dociera do miejsca docelowego.

Większość routerów pozwala również na dodanie trasy statycznej (która nie jest dynamicznie aktualizowana), jeśli chcemy zawsze przekierowywać określony ruch do określonego routera lub bramy. Może się to przydać w pewnych okolicznościach, takich jak:

  • Gdy mamy dwa połączenia internetowe, być może jedno do zwykłego użytku i jedno do łączenia się z siecią służbową i chcemy, aby cały ruch do określonego zakresu adresów IP przechodził przez jedno z tych połączeń.
  • Skonfigurowaliśmy wiele podsieci w swojej sieci i musimy skierować ruch do konkretnej podsieci. Trasy statyczne mogą być szczególnie przydatne w testowaniu tego typu środowisk.
  • Gdy używamy komputera z systemem Windows jako routera sieciowego i chcemy mieć nad nim większą kontrolę.

Wyświetlamy tabelę trasowania systemu Windows

Zanim zaczniemy dodawać trasy, pomocne może być najpierw wyświetlenie tabeli trasowania. Uruchomiamy wiersz poleceń lub program PowerShell( Terminal), naciskając klawisze:

 Windows+X
 
Wybierajmy "PowerShell (Admin)" lub "Wiersz poleceń (Admin)" w menu "Power Users" .



W wierszu poleceń lub programie PowerShell (Terminal) wpisujemy następujące polecenie i zatwierdzamy klawiszem "Enter":

route print


Zobaczymy długą listę miejsc docelowych w sieci i bram, do których pakiety są przekazywane, gdy są kierowane do miejsca docelowego. Jeśli nie dodaliśmy już tras statycznych do tabeli, wszystko, co tutaj widzimy, będzie generowane dynamicznie.

Dodanie trasy statycznej do tabeli trasowania systemu Windows

Aby dodać trasę statyczną do tabeli, wpisujemy polecenie, używając następującej składni:

route add destination_network MASK subnet_mask gateway_ip metric_cost

Składniki subnet_mask and metric_cost opcjonalne dla polecenia. Jeśli nie określimy maski podsieci, automatycznie zostanie użyta 255.255.255.0. Jeśli nie określimy kosztu metryki, zostanie użyty koszt o jeden większy niż wpis docelowy 0.0.0.0. Wartość kosztu metryki to po prostu koszt względny w stosunku do innych kosztów w tabeli i jest używana, gdy system Windows decyduje między wieloma trasami, które mogą dotrzeć do tego samego miejsca docelowego.

Na przykład, jeśli chcemy dodać trasę określającą, że cały ruch skierowany do podsieci 192.168.35.0 przechodzi przez bramę o adresie 192.168.0.2 i chcemy po prostu użyć automatycznego kosztu metryki, użyjemy następującego polecenia:

route add 192.168.35.0 MASK 255.255.255.0 192.168.0.2


Jeśli użyjemy teraz polecenia "route print" aby sprawdzić tabelę, zobaczymy nową trasę statyczną.




Wszystko jest dość proste, ale jest jeden dodatkowy mały haczyk. Kiedy dodajemy trasę statyczną, domyślnie trwa ona tylko do następnego uruchomienia systemu Windows. Powodem tego jest to, że wiele firm używa skoordynowanej listy tras statycznych, która jest dość często aktualizowana. Zamiast dodawać i aktualizować wszystkie te trasy na każdym komputerze, po prostu dystrybuują plik skryptu wsadowego, który dodaje najnowsze trasy podczas uruchamiania systemu Windows. Dzięki temu tabela trasowania pozostaje stosunkowo uporządkowana.

Możemy użyć metody skryptu wsadowego samodzielnie. Pisanie skryptów wsadowych nie jest trudne. Ale jeśli dodajemy tylko jedną lub dwie trasy statyczne, których nie zamierzamy często zmieniać, możemy po prostu dodać opcję -p do polecenia, aby trasa była trwała. Trasa trwała pozostaje na swoim miejscu nawet podczas uruchamiania systemu Windows. Używając tego samego polecenia, którego użyliśmy wcześniej, możemy uczynić tę trasę trwałą, wprowadzając następującą modyfikację:

route -p add 192.168.35.0 MASK 255.255.255.0 192.168.0.2


Usuwanie trasy statycznej z tabeli trasowania systemu Windows

Gdy bedziemy chcieli usunąć trasę statyczną ze swojej tabeli. Wszystko, co musimy zrobić, to wpisać polecenie, używając następującej składni:

route delete destination_network

Aby usunąć trasę utworzoną wcześniej z siecią docelową 192.168.35.0, wystarczy wpisać poniższe polecenie i nacisnąć Enter:

route delete 192.168.35.0


Korzystanie ze statycznych tras jest nieco ezoteryczne, jeśli chodzi o zarządzanie większością domowych i małych sieci biznesowych. Ale jeśli musimy to zrobić, jest to dość łatwy proces. 

Wnioski

  • Dodanie trasy statycznej do tabeli routingu systemu Windows może okazać się przydatne w określonych sytuacjach, na przykład przy zarządzaniu wieloma połączeniami internetowymi lub kierowaniu ruchu do określonych podsieci.
  • Tabelę routingu systemu Windows można wyświetlić za pomocą wiersza poleceń, wpisując polecenie „route print”. Tam można sprawdzić miejsca docelowe i bramy pakietów.
Aby dodać trasę statyczną, użyj polecenia "route add destination_network MASK subnet_mask gateway_ip metric_cost" i ustawiamy ją jako trwałą za pomocą opcji "-p". Aby usunąć trasę statyczną, używamy "route delete destination_network".


Poradnik opracowany przez Andrzej Świech (Illidan) ©® 01.04.2025

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Instalacja Windows 11 na komputerach, które nie spełniają wymagań

Uruchamianie serwera multimedialnego DLNA w Windows 7 -11

Powrót do Windows 10 z Windows 11